Güvenlik

Güvenlik

Windsurf bir çok insana göre yapılması en zevkli sporlardan birisi. Peki bu sporu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hiç düşündünüz mü?

Bana göre rüzgar sörfü bilinçli bir şekilde öğrenildiği ve güvenlik önlemleri alındığı zaman diğer sporlara göre çok daha tehlikesiz bir spordur. Bu sporu öğrenirken sadece yelkeni kaldırıp gitmek değil güvenli bir şekilde geri dönmek, gerekli kıyafetleri giymek, denizde başımıza gelebilecek tehlikeleri bilmek ve tecrübe gereklidir.

Güvenlik konusunda dikkat edilmesi gereken maddeler şunlardır:

Windsurf kesinlikle kendi başına öğrenilmemesi gereken bir spordur. Bu sporu sörf okullarında öğrenmeniz gerekir. Sörf eğitimi sırasında öğrencilerime ilk olarak güvenlik ile ilgili bilgiler veririm. Sörfe başlarken en temel olarak yapacağınız bölgeyi ve hava koşullarını bilmeniz gerekir. Denizin dip yapısı, trafiği hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Özellikle düştüğünüz zamanlar sizin için ani anlar olduğu için nasıl düşülmesi gerektiğini de öğrenmeniz gerekir. Düştüğünüz zamanlarda kendinizi yelkenden korumak çok önemlidir. Bu giriş bilgileri mutlaka sörf eğitimi sırasında öğretilmelidir. Eğer hocanız sizi bu konularda bilgilendirmiyor ise ısrarla sorunuz 🙂

ruzgarsorfuokulu2.jpg

Suya çıkmadan önce malzemelerinizi iyice kontrol etmeniz gerekmektedir. Hasarlı ve yıpranmış malzeme ile suya çıkmak sizi yarı yolda ve zor durumlarda bırakabilir. Yıpranmış ipler, oksitlenmiş parçalar, yıpranmış yelklenler, kopmak üzere olan mafsal vb gibi etkenlere dikkat etmek gerekir.

hasarlı

Başlangıçta dikkat etmeniz gereken diğer bir detay ise sörf öğrendiğiniz tahtanın zemini kaygan olmamalıdır. Kayarak sert tahtanın üzerine düşmeniz sizi sakatlayabilir. Eğitim boardlarının üst kısmı yumuşak ya da kaymaz olmalıdır.

Sörf kıyafetleri de güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Mevsime göre gerekli kıyafetleri mutlaka giymeniz gerekir. Rüzgar sörfünde can yeleği çok önemlidir ve her seviyede giyilmesi gerekir. Can yelekleri sizi sadece su üstünde tutmaz ayrıca sörf için yapılan özel yelekler sizin vücudunuzu darbelerden de korur.

Kışın suya çıkarken dikkat etmeniz gerekenleri kışın windsurf yapmak yazısında inceleyebilirsiniz. Yazın ise güneş yanmalarından ve çarpmasından korunmak için uzun yada kısa kollu ince kıyafet ve şapka takmanız gerekir.

Asla tek başınıza sörfe çıkmamanız gerekir. Eğer sörf merkezleri dışında sörf yapacaksanız tek başınıza çıkmanız riskli olacaktır. İki yada daha büyük gruplar halinde sörf yapmanız hem daha eğlenceli hemde beklenmedik kazalara karşı yardım alabilmenizi sağlayacaktır. Merkezlerde sizi gözetledikleri için herhangi bir sorun yaşadığınız anda yardım alabilirsiniz.  Sörf yapan gruptan hiç bir zaman ayrılmayın.

Windsurf yaparken problem yaşadığınız anda hemen işaret vermeniz gerekmektedir. Fotoğrafda standart yardım işaretini görebilirsiniz.

1

3

 

 

 

 

 

Boardınızın finini mutlaka kontrol edin. Finsiz bir bir board ile sörf yapamazsınız.

Kıyıya uzakken malzemenizi toplamaya çalışmayın ve tehlike anında denizdeki teknelerden yardım isteyin.

Sörf tahtanızı asla terk etmeyin.

Deniz trafiğine ve geçiş üstünlüklerine dikkat edin.

Hava durumuna mutlaka bakın. Eğer çok tecrübeli değilseniz sert, görüşün az olduğu ve yağmurlu havalarda suya çıkmayın.

storm

Son olarak doğanın gücüne her zaman saygı duyun 🙂

Rüzgarınız ve güneşiniz bol olsun :)))

Hakan Hoca

Kışın Windsurf Yapmak

Kışın Windsurf Yapmak

     Sörf tedavi edilemez bir hastalıktır. Eğer bu virüsü kaptıysanız sörf yapmadığınız zamanlarda hep yapacağınız yada yaptığınız zamanları düşünürsünüz. Hayallerinizde teknikleri düşünüp açık denizlerde sonsuz yolculuklara çıkarsınız.

Rüzgar sörfü yapmak için aylarca yazın gelmesini bekleyemeyenlerdenseniz hayal kurmak sizi tatmin etmiyorsa kışın windsurf yapmaya adım atmanız gerekir. Yılın 12 ayı gerekli kıyafetler ve alınacak önlemler ile bu sporu yapabilirsiniz.

kışın windsurf yapmak

Normal şartlarda Nisan ve Kasım ayları arasında çok fazla üşümeden uzun süre suda kalabilirsiniz. Aralık ve Mart ayları arasında ise su ve hava sıcaklığı düşeceği için şartlar zorlaşacak ve suda kalma süresi sıcaklığa göre azalacaktır.

Bahar aylarında 3mm lik bir wetsuit size yetebilir ama kış aylarında 5mm lik kıyafet giymeniz şart olur. Ayrıca eldiven ayakkabı ve şapkada giymek gerekir. Bu kıyafetleri alırken bilinen markalardan seçmemiz ve ucuza kaçmamak gereklidir. Vücut sıcaklığının uzun süre düşük seviyede kalması hipotermiye neden olabilir bu nedenle kıyafeti hava durumuna göre çok iyi seçmek gerekir gerekirse 5mm lik kıyafetin altına 1mm lik içlik giymek faydalı olabilir.

Kol kaslarımızı da ısıtmamız gerekir. Kışın yaza göre kan akışı wetsuitlerin de baskısı ile daha zor olacaktır. Güçsüz ve antrenmansız kol ve bilek kasları sörf yaparken ellerimizin şişip kolumuzun kasılmasına ve krampa neden olur.

Kışın windsurf yapmak için günün en iyi zamanı havanın ve güneşin en yüksek olduğu 12:00 ve 15:00 arasıdır.

Ne kadar kalın giyinirseniz giyinin suda kalma süreniz fazla uzun olmamalıdır. Üşüme durumuna göre hemen sudan çıkıp sıcak bir yere geçmek gerekir. Yaz aylarında saatlerce suda kalmak sorun olmazken kışın hava durumuna göre yarım saat bile tehlikeli olabilir.

Kıyafeti giydiğiniz anda malzemeniz hazır olmalıdır. Kurulum ve hazırlanma işlemini önceden yapmak gerekir. Çıktığınız anda ise daha öncede belirttiğim gibi hemen sıcak bir yere geçip üstümüzü değiştirip vücut ısımızı normale döndürdükten sonra malzememizi toplamamız gerekir.

Islak wetsuit ile malzeme toplamak yada mola vermek yaz aylarında bile üşümenize neden olur.

Malzemelerinizi iyice kontrol edip sağlamlığından yüzde yüz emin olun. Açıkta yaşayacağınız prablemleri halletmek yaz mevsimindeki kadar kolay olmayabilir.

Ayrıca ilk defa kışın suya çıkacaksanız bu konuda tecrübeli sizi gözetleyecek ve yardımcı olabilecek biri ile çıkmanızda fayda var.

http://www.youtube.com/watch?v=9-argrPcrg0

Yazan: Hakan Hoca

Yelken Bakımı

Windsurf Yelken Bakımı

Rüzgar Sörfü Yelkeni
Yelken

Windsurf yelken tamiri için BABA SAILS web sitesinden iletişime geçebilirsiniz.

Her sörfcünün en büyük hayalidir kendine ait güzel bir yelkeninin olması. Peki bu yelkenlere sahip olduktan sonra nelere dikkat etmeliyiz?

Aşağıdaki maddeleri dikkate alırsanız yelkeninizi uzun süre sağlam bir şekilde kullanabilirsiniz.

 

Windsurf sporu genellikle denizde yapıldığı için yelkenimiz tuzlanmış olur. Sörf yaptıktan sonra yelkenimizi mutlaka tatlı ile yıkamalıyız. Özellikle güneş altında tuzlu bir şekilde bekleyen yelkenlerin monofilminin ömrü azalır.

Rüzgar sörfü yapmadığınız zamanlarda yelkeninizi gölgede bırakmanız gerekir. Güneş yelkeni tuzlu sudan arındırmış olsa da yıpratacaktır.

Yelkeninizi sörf yaptığınız zamanlarda kurun ve işiniz bitince söküp paketleyip saklayın. Sürekli kurulu duran yelken direği yorar aynı zamanda yelkende formunu kaybeder. Buna zamanınız yok ise direk ve bumba kısmında biraz gevşetmeniz gerginliği azaltıp .faydalı olacaktır

Yelkeni kurduğunuz yere dikkat edin. Bana göre yelken kurmaya en uygun zemin çimlik alanlardır. Toprak, asfalt ve tahta gibi sert zeminlerde de yelken kurabilirsiniz. Ama kurulum yaparken bumbanın aşınmaması ve yelkenin çizilmemesi için malzemenizi sürüklememeniz gerekir.

Sörf yapmadığınız anlarda yelkeni rüzgarın esiş yönüne göre doğru bir biçimde koymalısınız. Rüzgarın gücü yelkeninize taklalar attırıp bir yere çarpıp parçalanamasına neden olabilir.

Windsurf yaparken düştüğünüz anlarda trapezin yelkeni delmemesi için bumbayı bırakmamanız gerekir. Trapezin demiri yelkenini delebilir.

Malzemenizde ufak yırtıklar var ise bunu tamir bantları ile yapıştırın. Çok büyük hasarlarda ise yelken tamir merkezlerine gitmeniz gerekmektedir.

Yazan: Hakan Hoca

Sörf Kıyafetleri

Wetsuit:

wetsuit_kislik_windsurf_kiyafeti
Wetsuit

Wetsuitler sörf yaparken üşümemizi önler. Dalış yapanların kullandıkları dalgıç elbiselerine benzer ama aynı değildir. Dalış elbisesinde hareket kabiliyeti daha azdır çünkü sağlam olmalıdır. Sörf için yapılan wetsuitlerde ise rahatlık ön plandadır.

Wetsuitlerin kalınlıkları değişmektedir yazın kullanılanlar kısa kollu ve en fazla 3mm dir daha soğuk aylarda kullanmak için wetsuitler uzun kollu ve 5mm civarında olmalıdır. Malzemesi ise neoprendir.

Bu ıslak kıyafetler belirli miktarda su alır ve bu su vücut ısısıyla ısınır. Wetsuitlerle sörf molası verdiğimizde uzun süre kıyafet üzerinde iken oturmamamız gerekir. İçerideki su soğuyacağında aşırı derecede üşüme olabilir. Verilen molalar kısa değil ise kıyafet çıkarılık kuru bir şekilde beklemek gerekir.

Lycra:

lycra
Lycra

Lycralar genellikle yaz aylarında güneşten ve rüzgardan korunmak için giyilir. Sıcak tutma gibi bir özelliği yoktur. Öğle saatlerinde vücuda zarar verebilecek güneş ışınlarından lycra giyerek korunabiliriz.

Lycra seçerken uv korumalı olmasına ve vücuda zarar vermeyecek maddelerden yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir.

 

 

Eldiven:

eldiven
Eldiven

Eldivenler kısa ve uzun parmak olarak ikiye ayrılır. Kısa parmak eldivenler yaz aylarında ellerin nasır olmasını korumak için kullanılır.

Uzun parmak eldivenler ise kışın soğuktan korunmak için kullanılır.

 

 

Ayakkabı:

ayakkabi
Ayakkabı

Ayakkabılar taşlık ve kayalık zeminlerde ayaklarımızı kesilme ve çeşitli yaralanmalardan korur. Ayrıca kışın soğuktan korunmak için de ayakkabı giyilebilir. Yaz aylarında kumluk zeminlerde ayakkabı giymeye gerek yoktur. Ayakkabıların windsurf tahtalarındaki kaymazın erimesini sağladığını unutmamak gerekir. Normal şartlarda ayağımızın kaymamasını sağlayan kaymaz maddesi uzun süre dayanır ama sürekli ayakkabı ile sörf yapılırsa kaymazlar kısa sürede bitecektir. Bu durumda boardlara tekrar kaymaz atılabilir.

Can yeleği:

can-yelegi-west
Can yeleği

Can yelekleri en önemli kıyafetlerden biridir. Hem bizi beklenmedik kazalarda su üstünde tutar hemde bizi darbelere karşı korur. Rüzgar sörfü yapanlar genelde başına bir iş gelene kadar yelek giymezler kaza sonrası ise üstlerinden çıkarmazlar çünkü yeleğin önemini geç de olsa anlamış olurlar.

Ayrıca can yelekleri waterstart öğrenme sürecinde sörfcüleri su üstünde tutarak yardımcı olur. Yeleklerin sörf için yapılan çeşidinden alınması gerekir.

Başlık:

baslik
Başlık

Başlıkları kışın üşümemizi engellemek için giymemiz gerekir. Mantığı wetsuitler ile aynıdır.

 

 

 

Yazan: Hakan Hoca

Rüzgar gülü

rüzgar gülü

 

Rüzgar gülü nedir?

Rüzgar gülü her şiddette rüzgarın nederen estiğini gösterir ve deniz pusulasına monte edilir. Güle benzediği için ise rüzgar gülü olarak adlandırılır. Rüzgar gülü rüzgarın yönünü bulmak için kullanılır ayrıca evlerin balkonlarında güzel bir süs ve çocuklar için bir oyuncak da olabilir.

Rüzgar gülünde dört ana yön vardır. Ara yönler ile beraber toplam 32 yön vardır. Dört yönü ilk Yunanlılar tarafından geliştirilip üzerine yön eklenmiştir. Doğu, batı, kuzey ve güney olamk üzere rüzgar gülünde 12. yy den itibaren 32 yön vardır. Denizciler rüzgârın yönünü anlamak ve denizde rotalarını bulabilmek için, içine rüzgâr gülü yerleştirilmiş pusulalar kullanır.

 

ruzgar gulu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ruzgargulu

 

Windsurf İstanbul

İstanbul’ da rüzgar sörfü keyfi 🙂

Eğer İstanbul’ da oturuyorsanız windsurf yapmak için çok uzaklara gitmenize gerek yok. 20 yıl öncesine kadar dünyanın çeşitli bölgelerinden rüzgar sörfü yapmak için insanların Silivri’ ye geldiklerini biliyor muydunuz? İstanbul Silivri civarında yazlıkları olanlar bilirler. Turistler karavanları ile Silivri’ nin yazlık bölgelerine sıklıkla sörf yapmak için gelirlerdi. Bunun nedeni ise rüzgarın ve denizin sörf yapmak için oldukça uygun olması.

windsurf istanbul
windsurf istanbul

Plajların kumluk ve geniş olması sörfcülerin giriş çıkışları için , plajların arkasındaki yeşillik alanlar ise malzeme kurulumu ve temizlenmesi için sörfcülere büyük kolaylıklar sağlıyor. En önemlisi ise özellikle yaz aylarında 15 – 25 knot arasında esen güçlü poyraz. Ayrıca açıklardaki dalgalar bu sporun yapılmasını çok daha zevkli hale getiriyor.

 

Bütün bu özellikler turistlerin dikkatini çektiği için 90 lı yıllarda Silivri plajları sörfcülerin uğrak yeri olmuştur. O zamanlarda genellikle turistler ve almanyada yaşayan gurbetciler izinlerinde yurt dışından getirdikleri malzemeleri ile sörf yaparlardı. Son yıllarda ise ülkemizde malzeme bulmanın kolaylaşmasından ve eğitim imkanlarının artmasından dolayı artık sahil sakinlerininde sörfe ilgisi arttı. Yinede bu kadar güzel koşullara göre insanların ilgisi oldukça az.

http://www.youtube.com/watch?v=-gjCDXs23-U&feature=youtu.be

Bazı ülkelerde insanlar uygun olmayan rüzgarlarda, buz gibi göllerde birazcık sörf yapabilmek için saatlerce yol katediyorlar. Bu yüzden sahillerimizin kıymeti bilip bilinçli bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

Uygun kıyafetler ile nisan ve aralık ayları arasında bu bölgede rahatlıkla sörf yapılabiliyor. Eğer siz de bu güzelliklere bu kadar yakınsanız önümüzdeki sörf sezonu için şimdiden hazırlıklara başlayın 🙂

Yazan: Hakan Hoca