Kışın Windsurf Yapmak

Kışın Windsurf Yapmak

     Sörf tedavi edilemez bir hastalıktır. Eğer bu virüsü kaptıysanız sörf yapmadığınız zamanlarda hep yapacağınız yada yaptığınız zamanları düşünürsünüz. Hayallerinizde teknikleri düşünüp açık denizlerde sonsuz yolculuklara çıkarsınız.

Rüzgar sörfü yapmak için aylarca yazın gelmesini bekleyemeyenlerdenseniz hayal kurmak sizi tatmin etmiyorsa kışın windsurf yapmaya adım atmanız gerekir. Yılın 12 ayı gerekli kıyafetler ve alınacak önlemler ile bu sporu yapabilirsiniz.

kışın windsurf yapmak

Normal şartlarda Nisan ve Kasım ayları arasında çok fazla üşümeden uzun süre suda kalabilirsiniz. Aralık ve Mart ayları arasında ise su ve hava sıcaklığı düşeceği için şartlar zorlaşacak ve suda kalma süresi sıcaklığa göre azalacaktır.

Bahar aylarında 3mm lik bir wetsuit size yetebilir ama kış aylarında 5mm lik kıyafet giymeniz şart olur. Ayrıca eldiven ayakkabı ve şapkada giymek gerekir. Bu kıyafetleri alırken bilinen markalardan seçmemiz ve ucuza kaçmamak gereklidir. Vücut sıcaklığının uzun süre düşük seviyede kalması hipotermiye neden olabilir bu nedenle kıyafeti hava durumuna göre çok iyi seçmek gerekir gerekirse 5mm lik kıyafetin altına 1mm lik içlik giymek faydalı olabilir.

Kol kaslarımızı da ısıtmamız gerekir. Kışın yaza göre kan akışı wetsuitlerin de baskısı ile daha zor olacaktır. Güçsüz ve antrenmansız kol ve bilek kasları sörf yaparken ellerimizin şişip kolumuzun kasılmasına ve krampa neden olur.

Kışın windsurf yapmak için günün en iyi zamanı havanın ve güneşin en yüksek olduğu 12:00 ve 15:00 arasıdır.

Ne kadar kalın giyinirseniz giyinin suda kalma süreniz fazla uzun olmamalıdır. Üşüme durumuna göre hemen sudan çıkıp sıcak bir yere geçmek gerekir. Yaz aylarında saatlerce suda kalmak sorun olmazken kışın hava durumuna göre yarım saat bile tehlikeli olabilir.

Kıyafeti giydiğiniz anda malzemeniz hazır olmalıdır. Kurulum ve hazırlanma işlemini önceden yapmak gerekir. Çıktığınız anda ise daha öncede belirttiğim gibi hemen sıcak bir yere geçip üstümüzü değiştirip vücut ısımızı normale döndürdükten sonra malzememizi toplamamız gerekir.

Islak wetsuit ile malzeme toplamak yada mola vermek yaz aylarında bile üşümenize neden olur.

Malzemelerinizi iyice kontrol edip sağlamlığından yüzde yüz emin olun. Açıkta yaşayacağınız prablemleri halletmek yaz mevsimindeki kadar kolay olmayabilir.

Ayrıca ilk defa kışın suya çıkacaksanız bu konuda tecrübeli sizi gözetleyecek ve yardımcı olabilecek biri ile çıkmanızda fayda var.

http://www.youtube.com/watch?v=9-argrPcrg0

Yazan: Hakan Hoca