Güvenlik

Güvenlik

Windsurf bir çok insana göre yapılması en zevkli sporlardan birisi. Peki bu sporu yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Hiç düşündünüz mü?

Bana göre rüzgar sörfü bilinçli bir şekilde öğrenildiği ve güvenlik önlemleri alındığı zaman diğer sporlara göre çok daha tehlikesiz bir spordur. Bu sporu öğrenirken sadece yelkeni kaldırıp gitmek değil güvenli bir şekilde geri dönmek, gerekli kıyafetleri giymek, denizde başımıza gelebilecek tehlikeleri bilmek ve tecrübe gereklidir.

Güvenlik konusunda dikkat edilmesi gereken maddeler şunlardır:

Windsurf kesinlikle kendi başına öğrenilmemesi gereken bir spordur. Bu sporu sörf okullarında öğrenmeniz gerekir. Sörf eğitimi sırasında öğrencilerime ilk olarak güvenlik ile ilgili bilgiler veririm. Sörfe başlarken en temel olarak yapacağınız bölgeyi ve hava koşullarını bilmeniz gerekir. Denizin dip yapısı, trafiği hakkında bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Özellikle düştüğünüz zamanlar sizin için ani anlar olduğu için nasıl düşülmesi gerektiğini de öğrenmeniz gerekir. Düştüğünüz zamanlarda kendinizi yelkenden korumak çok önemlidir. Bu giriş bilgileri mutlaka sörf eğitimi sırasında öğretilmelidir. Eğer hocanız sizi bu konularda bilgilendirmiyor ise ısrarla sorunuz 🙂

ruzgarsorfuokulu2.jpg

Suya çıkmadan önce malzemelerinizi iyice kontrol etmeniz gerekmektedir. Hasarlı ve yıpranmış malzeme ile suya çıkmak sizi yarı yolda ve zor durumlarda bırakabilir. Yıpranmış ipler, oksitlenmiş parçalar, yıpranmış yelklenler, kopmak üzere olan mafsal vb gibi etkenlere dikkat etmek gerekir.

hasarlı

Başlangıçta dikkat etmeniz gereken diğer bir detay ise sörf öğrendiğiniz tahtanın zemini kaygan olmamalıdır. Kayarak sert tahtanın üzerine düşmeniz sizi sakatlayabilir. Eğitim boardlarının üst kısmı yumuşak ya da kaymaz olmalıdır.

Sörf kıyafetleri de güvenliğiniz açısından çok önemlidir. Mevsime göre gerekli kıyafetleri mutlaka giymeniz gerekir. Rüzgar sörfünde can yeleği çok önemlidir ve her seviyede giyilmesi gerekir. Can yelekleri sizi sadece su üstünde tutmaz ayrıca sörf için yapılan özel yelekler sizin vücudunuzu darbelerden de korur.

Kışın suya çıkarken dikkat etmeniz gerekenleri kışın windsurf yapmak yazısında inceleyebilirsiniz. Yazın ise güneş yanmalarından ve çarpmasından korunmak için uzun yada kısa kollu ince kıyafet ve şapka takmanız gerekir.

Asla tek başınıza sörfe çıkmamanız gerekir. Eğer sörf merkezleri dışında sörf yapacaksanız tek başınıza çıkmanız riskli olacaktır. İki yada daha büyük gruplar halinde sörf yapmanız hem daha eğlenceli hemde beklenmedik kazalara karşı yardım alabilmenizi sağlayacaktır. Merkezlerde sizi gözetledikleri için herhangi bir sorun yaşadığınız anda yardım alabilirsiniz.  Sörf yapan gruptan hiç bir zaman ayrılmayın.

Windsurf yaparken problem yaşadığınız anda hemen işaret vermeniz gerekmektedir. Fotoğrafda standart yardım işaretini görebilirsiniz.

1

3

 

 

 

 

 

Boardınızın finini mutlaka kontrol edin. Finsiz bir bir board ile sörf yapamazsınız.

Kıyıya uzakken malzemenizi toplamaya çalışmayın ve tehlike anında denizdeki teknelerden yardım isteyin.

Sörf tahtanızı asla terk etmeyin.

Deniz trafiğine ve geçiş üstünlüklerine dikkat edin.

Hava durumuna mutlaka bakın. Eğer çok tecrübeli değilseniz sert, görüşün az olduğu ve yağmurlu havalarda suya çıkmayın.

storm

Son olarak doğanın gücüne her zaman saygı duyun 🙂

Rüzgarınız ve güneşiniz bol olsun :)))

Hakan Hoca