Windsurf malzemeleri

Sörf Malzemeleri

Sıfır ve 2. el sörf malzemelerine Windsurf TR den ulaşabilirsiniz.

  • Board – Tahta: Tahta olarak da bilinen bu parça bizim su üstünde durmamıza yarar.
  • Yelken – Sail: Rüzgarı kullanarak ilerlememizi sağlar.
  • Direk – Mast: Yelkenin iskeleti gibidir ayakta durmasını sağlar.
  • Boom – Çatal: Yelkenin elimiz ile tutup yönlendirdiğimiz parçasıdır.
  • Extension – Uzatma: Direk boyunu yelkene göre ayarlamamızı sağlar.
  • Mafsal – Joint: Yelken ve boardı birleştirmemiz için gerekli olan malzemedir.
  • Fin – Yüzgeç: Sörf tahtasının rotasında gitmesini sağlar.
  • Trapez – Harness: Yelkeni vücut ağırlığımızı kullanarak tutabilmemizi sağlayan malzemedir.

Windsurf Fiyatları

Sörf fiyatları yeni başlayanların en çok merak ettiği konulardan birisidir. Sörf malzemeleri fiyatlarını araştırmadan önce yapılması gereken şey rüzgar sörfü okullarından başlangıç eğitimi alınmasıdır. Böylece malzemeler ile ilgili genel bilgi sahibi olursunuz. Ayrıca malzeme seçimi yaparken daha bilinçli davranmış olursunuz. Malzeme alımı yapılırken yapılan en büyük yanlış bu sporu öğrenmeden malzeme almaya girişmektir.

Rüzgar sörfü fiyatları çok değişkenlik gösterebilir. Fiyatları etkileyen başlıca faktörler: malzemenin sıfır yada 2. el oluşu – yarış, eğitim veya orta seviye olması ve malzemenin kalitesidir (direğin karbon oranı vs). İleri seviye bir sörfcü olana kadar bu konuda eğitmenizden yardım almanızda fayda vardır.

windsurf malzemeleriFiyatlar ise sıfır malzemeler için genellikle şu şekildedir: Boardlar 1000 – 1300 €, Yelkenler, 400 – 600 €, Direkler 200 – 800 € civarındadır.

2. el sörf malzemeleri için ise: (Bir yada iki sene kullanılmış)Boardlar 550 €, Yelkenler, 250 €, Direkler 150 € civarındadır.

Malzemelerin yılına, modeline ve kalitesine göre fiyatlarında büyük değişiklikler gösterebileceğini unutmayınız. Eski ve yıpranmış malzemeler ile sörf yapmanın son derece tehlikeli olduğunu da belirtmek isterim. Denizin ortasında kırılan bir direk, yırtılan bir yelken yada kırılan ufak bir parça sizi çok zor durumlara düşürebileceğinizi unutmayınız.

Sıfır ve 2. el sörf malzemelerine Windsurf TR den ulaşabilirsiniz.