Sörf Kıyafetleri

Wetsuit:

wetsuit_kislik_windsurf_kiyafeti
Wetsuit

Wetsuitler sörf yaparken üşümemizi önler. Dalış yapanların kullandıkları dalgıç elbiselerine benzer ama aynı değildir. Dalış elbisesinde hareket kabiliyeti daha azdır çünkü sağlam olmalıdır. Sörf için yapılan wetsuitlerde ise rahatlık ön plandadır.

Wetsuitlerin kalınlıkları değişmektedir yazın kullanılanlar kısa kollu ve en fazla 3mm dir daha soğuk aylarda kullanmak için wetsuitler uzun kollu ve 5mm civarında olmalıdır. Malzemesi ise neoprendir.

Bu ıslak kıyafetler belirli miktarda su alır ve bu su vücut ısısıyla ısınır. Wetsuitlerle sörf molası verdiğimizde uzun süre kıyafet üzerinde iken oturmamamız gerekir. İçerideki su soğuyacağında aşırı derecede üşüme olabilir. Verilen molalar kısa değil ise kıyafet çıkarılık kuru bir şekilde beklemek gerekir.

Lycra:

lycra
Lycra

Lycralar genellikle yaz aylarında güneşten ve rüzgardan korunmak için giyilir. Sıcak tutma gibi bir özelliği yoktur. Öğle saatlerinde vücuda zarar verebilecek güneş ışınlarından lycra giyerek korunabiliriz.

Lycra seçerken uv korumalı olmasına ve vücuda zarar vermeyecek maddelerden yapılmış olmasına dikkat etmek gerekir.

 

 

Eldiven:

eldiven
Eldiven

Eldivenler kısa ve uzun parmak olarak ikiye ayrılır. Kısa parmak eldivenler yaz aylarında ellerin nasır olmasını korumak için kullanılır.

Uzun parmak eldivenler ise kışın soğuktan korunmak için kullanılır.

 

 

Ayakkabı:

ayakkabi
Ayakkabı

Ayakkabılar taşlık ve kayalık zeminlerde ayaklarımızı kesilme ve çeşitli yaralanmalardan korur. Ayrıca kışın soğuktan korunmak için de ayakkabı giyilebilir. Yaz aylarında kumluk zeminlerde ayakkabı giymeye gerek yoktur. Ayakkabıların windsurf tahtalarındaki kaymazın erimesini sağladığını unutmamak gerekir. Normal şartlarda ayağımızın kaymamasını sağlayan kaymaz maddesi uzun süre dayanır ama sürekli ayakkabı ile sörf yapılırsa kaymazlar kısa sürede bitecektir. Bu durumda boardlara tekrar kaymaz atılabilir.

Can yeleği:

can-yelegi-west
Can yeleği

Can yelekleri en önemli kıyafetlerden biridir. Hem bizi beklenmedik kazalarda su üstünde tutar hemde bizi darbelere karşı korur. Rüzgar sörfü yapanlar genelde başına bir iş gelene kadar yelek giymezler kaza sonrası ise üstlerinden çıkarmazlar çünkü yeleğin önemini geç de olsa anlamış olurlar.

Ayrıca can yelekleri waterstart öğrenme sürecinde sörfcüleri su üstünde tutarak yardımcı olur. Yeleklerin sörf için yapılan çeşidinden alınması gerekir.

Başlık:

baslik
Başlık

Başlıkları kışın üşümemizi engellemek için giymemiz gerekir. Mantığı wetsuitler ile aynıdır.

 

 

 

Yazan: Hakan Hoca