Windsurf İstanbul

İstanbul’ da rüzgar sörfü keyfi 🙂

Eğer İstanbul’ da oturuyorsanız windsurf yapmak için çok uzaklara gitmenize gerek yok. 20 yıl öncesine kadar dünyanın çeşitli bölgelerinden rüzgar sörfü yapmak için insanların Silivri’ ye geldiklerini biliyor muydunuz? İstanbul Silivri civarında yazlıkları olanlar bilirler. Turistler karavanları ile Silivri’ nin yazlık bölgelerine sıklıkla sörf yapmak için gelirlerdi. Bunun nedeni ise rüzgarın ve denizin sörf yapmak için oldukça uygun olması.

windsurf istanbul
windsurf istanbul

Plajların kumluk ve geniş olması sörfcülerin giriş çıkışları için , plajların arkasındaki yeşillik alanlar ise malzeme kurulumu ve temizlenmesi için sörfcülere büyük kolaylıklar sağlıyor. En önemlisi ise özellikle yaz aylarında 15 – 25 knot arasında esen güçlü poyraz. Ayrıca açıklardaki dalgalar bu sporun yapılmasını çok daha zevkli hale getiriyor.

 

Bütün bu özellikler turistlerin dikkatini çektiği için 90 lı yıllarda Silivri plajları sörfcülerin uğrak yeri olmuştur. O zamanlarda genellikle turistler ve almanyada yaşayan gurbetciler izinlerinde yurt dışından getirdikleri malzemeleri ile sörf yaparlardı. Son yıllarda ise ülkemizde malzeme bulmanın kolaylaşmasından ve eğitim imkanlarının artmasından dolayı artık sahil sakinlerininde sörfe ilgisi arttı. Yinede bu kadar güzel koşullara göre insanların ilgisi oldukça az.

http://www.youtube.com/watch?v=-gjCDXs23-U&feature=youtu.be

Bazı ülkelerde insanlar uygun olmayan rüzgarlarda, buz gibi göllerde birazcık sörf yapabilmek için saatlerce yol katediyorlar. Bu yüzden sahillerimizin kıymeti bilip bilinçli bir şekilde değerlendirmemiz gerekiyor.

Uygun kıyafetler ile nisan ve aralık ayları arasında bu bölgede rahatlıkla sörf yapılabiliyor. Eğer siz de bu güzelliklere bu kadar yakınsanız önümüzdeki sörf sezonu için şimdiden hazırlıklara başlayın 🙂

Yazan: Hakan Hoca