Nasıl yapılır

Rüzgar sörfü nasıl yapılır?

rüzgar sörfü nedir

Windsurf nedir: Sörf tahtası ve yelken yardımıyla rüzgarı kullanarak su üzerinde gitmemizi sağlayan spordur. Dalga sörfü yelkensiz yapılır ve dalgaya ihtiyaç vardır. Rüzgar sörfünde ise dalga olması gerekmemektedir. Windsurf ü 1968’de California’da Henry Hoyle Schweilzer ve Jim Drake geliştirip bu günlere gelmesini sağlamıştır.

Rüzgâr sörfü kısa bir sürede yaygınlaşmıştır. Günümüzde eğitim malzemeleri ile bu spor kolayca öğrenilmektedir. Ama sörf sporunu ilerletmek ve waterstat, jibe ve trapez gibi ileri seviye teknikleri geliştirmek için zaman ayırmak gerekmektedir. Sürekli yeni şeyler öğrenmek bu sporu daha çekici kılmaktadır.

windsurf nasıl yapılır

Rüzgar sörfü yelkeni direk, yelken ve bumbadan oluşmaktadır. Sörf tahtası ise dış yüzeyi kaplamış sert köpükten oluşmaktadır. İleri seviye malzemelerde sağlamlıktan önce hafiflik ve performans önemlidir. Sörf tahtasının üstü kaymaz altı ise pürüzsüzdür.Yelken ve board birbirine mafsal adı verilen parça ile bağlanır.

Rüzgar sörfü sporunu öğrenmek için rüzgar sörfü okulu na gitmek en iyi yoldur. Eğitim malzemeleri hafif yelkenler ve büyük dengeli boardlardan oluştuğu için yelken kaldırma ve dengede durma sorunu minimize edilmiş olur. Böylece windsurf ün temel prensipleri öğrenilip kolayca geliştirme aşamasına geçilebilir.

Bu spora gönül verip yarışlara katılmak isteyenler ise freestyle, slalom ve olimpik dallarda ülke ve dünya çapında yarışabilir.